Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala niewypłacalnym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej na oddłużenie, czyli umorzenie części lub całości długów. Jest to szansa na nowy start dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie samodzielnie spłacić swoich zobowiązań.
Kto może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Z perspektywy osiągnięcia celu postępowania prowadzonego wobec konsumentów, a więc umorzenia części lub całości długów, skutecznie mogą ubiegać się osoby, które:
- nie prowadzą działalności gospodarczej;
- stały się niewypłacalne, czyli w sposób trwały nie są w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych;
- nie doprowadziły do swojej niewypłacalności w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań,
- w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie prowadzono wobec nich postępowania upadłościowego, w którym umorzono całość lub część zobowiązań.
Jak przebiega postępowanie upadłościowe wobec konsumentów?
Upadłość konsumencka jest kilkuetapowym procesem, którego jedynie fragment odbywa się przy udziale syndyka przed sądem upadłościowym
- Etap przedsądowy:
- Podjęcie decyzji: postępowanie oddłużeniowe jest procesem wpływającym znacząco na życie samego dłużnika jak i jego rodziny, przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w ten proces warto jest w pierwszej kolejności skonsultować swoją sytuację z osobą specjalizującą się w postępowaniach upadłościowych, przedyskutować swoje plany z rodziną, zapoznać się z całym procesem i jego podstawowymi zagadnieniami.
- Opracowanie wniosku o ogłoszenie upadłości: Prawidłowe przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości przyczyni się do sprawnego i szybszego przeprowadzenia etapu sądowego, pozwoli uniknąć „niespodzianek” oraz sytuacji, które mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić osiągnięcie celu postępowania.
- Etap sądowy (poniżej zarysowane zostały podstawowe etapy postępowania sądowego uproszczonego – w ten sposób przeprowadza się niemal wszystkie postępowania wobec konsumentów):
- Złożenie wniosku: Procedura sądowa rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do sądu upadłościowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika – jednego z 30 sądów rejonowych, w których istnieją wydziały lub sekcje specjalizujące się w rozstrzyganiu spraw z zakresu upadłości.
- Ogłoszenie upadłości: Sąd analizuje wniosek i dokumenty dołączone przez dłużnika i – jeżeli uzna wniosek za zasadny – ogłasza upadłość oraz wyznacza syndyka.
- Zgłaszanie wierzytelności oraz likwidacja majątku: na tym etapie syndyk obejmuje majątek i zajmuje się jego likwidacją. Jednocześnie informuje wierzycieli o ogłoszeniu upadłości i poddaje analizie zgłoszenia wierzytelności złożone przez wierzycieli.
- Ustalenie planu spłaty lub umorzenie długów: po zakończeniu likwidacji majątku syndyk przygotowuje projekt planu spłaty ew. informację o konieczności umorzenia zobowiązań bez ustalania plan u spłaty. Na jego podstawie, z uwzględnieniem stanowisk wierzycieli odnośnie do projektu planu, sąd upadłościowy ustala plan spłaty wierzycieli. W niektórych przypadkach, gdy sytuacja dłużnika jest szczególnie trudna, sąd może postanowić o umorzeniu długów bez ustalania planu spłaty.
- Okres realizacji planu spłaty.
Po ustaleniu planu spłaty wierzycieli kończy się sądowy etap postępowania. Dłużnik rozpoczyna okres realizacji planu spłaty, a po jego wykonaniu sąd wydaje postanowienie o umorzeniu pozostałej części zobowiązań.
Jakie są zalety upadłości konsumenckiej?
- Oddłużenie: Głównym celem postępowania upadłościowego prowadzonego wobec niewypłacalnych konsumentów jest umorzenie ich zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości.
- Ochrona przed wierzycielami: Przez cały okres postępowania upadłościowego prowadzonego przed sądem oraz w trakcie wykonywania planu spłaty wierzycieli nie mogą być prowadzone postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności „objętych” postępowaniem upadłościowym.
- Nowy start: Postępowanie upadłościowe daje szansę na poprawę sytuacji finansowej i rozpoczęcie życia bez długów.
Upadłość konsumencka to skomplikowany proces, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z przepisami prawa i skonsultować się z ekspertem. Jeśli potrzebujesz pomocy w temacie upadłości konsumenckiej lub poszukujesz wsparcia np. w kwestii restrukturyzacji gospodarstw rolnych, skorzystaj z usług Kancelarii Nowacka & Górnicki.